Bokpratsteman

Vi arrangerar bokprat. Det är informella möten då vi diskuterar en bok vi alla läst. Sedan 2009 hålls bokpraten i samarbete med Catahya

Bokprat 2016-2017

Håll utkik efter bokpratsevent i Upsalafandoms facebookgrupp!

Ann Leckie – Ancillary Justice
Elizabeth Bear – Karen Memory
Saladin Ahmed – Throne of the Crescent Moon (22 nov)
Kameron Hurley (bok ännu inte bestämd)

Tidigare teman

2013

Vår

Libba Bray – Beauty Queens

2012

Höst

Sheri S. Tepper – Grass
Clifford Simak – City
Hope Mirrlees – Lud-in-the-Mist
Robert Silverberg – The Book of Skulls

Vår

Pat Cadigan – Fools
Shirley Jackson – We Have Always Lived in the Castle
Catherynne M. Valente – Deathless
Helen Oyeyemi – Mr. Fox
Tansy Raynor Roberts – Love and Romanpunk

2011

Höst

Lauren Beukes – Zoo City
Kage Baker – The Empress of Mars
Nnedi Okorafor – Who Fears Death
Amelia Beamer – The Loving Dead

Vår

Cherie Priest – Boneshaker
Kit Whitfield – In Great Waters
China Miéville – The City & the City
Martin Engberg – Stjärnpalatset
Junot Díaz – The Brief Wondrous Life of Oscar Wao

2010

Vår

Temat var bortglömda mästare inom science fiction.

Thomas M. Disch – Camp Concentration
Robert Silverberg — Dying Inside
Norman Spinrad — Bug Jack Barron
Christopher Priest — The Affirmation

2009

Höst

Margaret Atwood – The Handmaid’s Tale
Kalle Dixelius – Toffs bok
Paul McAuley – Fairyland
Gene Wolfe – The Fifth Head of Cerberus
Best of the Best: 20 Years of the Year’s Best Science Fiction (En antologi redigerad av Gardner Dozois. Vi valde ut några av novellerna för diskussion.)

Vår

Temat var vinnare av World Fantasy Award för bästa roman (igen).

Dan Simmons – Song of Kali
Tim Powers – Last Call
Jeffrey Ford – The Physiognomy
Jo Walton – Tooth and Claw
Patricia A. McKillip – Ombria in Shadow

2008

Temat var hedersgäster på årets kongresser.

Ian McDonald – River of Gods
Cory Doctorow – Someone Comes to Town, Someone Leaves Town
Adam Roberts – Swiftly
Diane Duane – So You Want To Be A Wizard?
John Courtenay Grimwood – Stamping Butterflies

2007

Temat var vinnare av World Fantasy Award för bästa roman.

John M. Ford – The Dragon Waiting
Robert Holdstock – Mythago Wood
James Morrow – Only Begotten Daughter
Ursula K. Le Guin – The Other Wind
Haruki Murakami – Kafka on the Shore

2005

J. Sheridan LeFanu – Carmilla
Robert W. Chambers – The King in Yellow
Bram Stoker – Dracula
E. R. Edison – The Worm Ouroboros
Charles Stross – Iron Sunrise
Umberto Eco – Rosens namn
Joanna Russ – The Female Man

2004

Novellantologin Cities
I. B. Singer – Familjen Moskat
Ted Chiang – Stories of Your Life and Others
Robert A. Heinlein – Starship Troopers
Justina Robson – Natural History
Samuel R. Delany – The Einstein Intersection
M. John Harrison – Light
Roger Zelazny – Lord of Light
George McDonald – Lilith, a romance
H. Rider Haggard – She

2003

Ken MacLeod – The Stone Canal
Alastair Reynolds – Chasm City
Ken MacLeod – The Cassini Division
Ken MacLeod – The Sky Road
Ken MacLeod – Cosmonaut Keep
Ken MacLeod – Dark Light
Ken MacLeod – Engine City
Michael Moorcock – The Final Programme/A Cure for Cancer
Umberto Eco – Foucaults pendel
Michael Moorcock – The English Assassin/The Condition of Muzak

2002

Hope Mirrlees – Lud-in-the-Mist